خانه / اخبار / استارت آپ «ایلو» جایگزین اندروید را رو کرد؛ اعلام جنگ با گوگل!
استارت آپ «ایلو» جایگزین اندروید را رو کرد؛ اعلام جنگ با گوگل!
استارت-آپ«ایلو»جایگزین-اندروید-را-رو-کرد؛اعلام-جنگ-با-گوگل!
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 0,00 از 5)
Loading...

استارت آپ «ایلو» جایگزین اندروید را رو کرد؛ اعلام جنگ با گوگل!


حتماً می‌پرسید که این اتفاق چه تاثیری بر دنیای تکنولوژی دارد؟ عده ای بر این باورند که عرضه این سیستم عامل جدید به معنای حذف سیستم عامل انحصاری گوگل یعنی اندروید است. در واقع هدف این استارت آپ این است که در نسخه جایگزین اندروید با حذف سرویس Google Play از سیستم عامل منبع باز اندروید، از حریم خصوصی کاربران بیشتر محافظت کند.

در نسخه جایگزین اندروید سرویس هایی مانند ایمیل، اپلیکیشن های آفیس و فضای ابری بدون سلطه گوگل در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا اطلاعات کاربران محفوظ بماند. این خدمات بر اساس سیستم عامل متن باز LineageOS که زیرمجموعه های رشد یافته CyanogenMod محسوب می‌شود، ارائه خواهد شد.

پروژه eelo نه تنها یک سیستم عامل منبع باز خواهد بود، بلکه غیر انتفاعی نیز است؛ به عبارت دیگر تصمیمات تجاری در نسخه جایگزین اندروید تأثیرگذار نخواهد بود.

این پروژه توسط Gaël Duval اداره می‌شود که در سابقه کاری خود طراحی سیستم عامل Mandrake Linux را دارد. Duval معتقد است که اندروید بیش از حد بزرگ و سنگین است و فعالیت کاربران این سیستم عامل همواره رصد می‌شود. در واقع کاربران این سیستم عامل اهدافی برای تبلیغات و کسب درآمد گوگل هستند.

وی در تلاش است تا برای کاربران اندروید تجربه جدیدی در “stock Android” به ارمغان بیاورد. او برای جمع آوری بودجه مورد نیاز به منظور ساخت نسخه جایگزین اندروید صفحه‌ای در کیک‌استارتر (سایتی عام‌المنفعه برای کمک به پروژه‌های نوآورانه) ایجاد کرده و امیدوار است تا ۲۰ ژانویه بتواند ۲۹ هزار و ۶۴۴ دلار جمع آوری کند. این پروژه تاکنون ۹۴ پشتیبان داشته و ۹ هزار و ۵۲۲ دلار را جذب کرده است.

Gaël Duval بنیان‌گذار eelo در خصوص پروژه نسخه جایگزین اندروید در کیک‌استارتر نوشته است:

در سال ۱۹۹۸، من Mandrake Linux را ایجاد کردم، زیرا من طرفدار لینوکس بودم و ویندوز را دوست نداشتم. مدت زمان زیادی از آن زمان گذشته و من بسیار خوشحال هستم که یکی از کسانی بودم که برای ایجاد لینوکس تلاش کرد. از آن زمان تاکنون، گوشی‌های هوشمند ظهور کردند و هم اکنون این گوشی‌ها، همراه دائمی زندگی بسیاری از ما هستند. در سال اخیر من متوجه شدم که بیشتر و بیشتر از آیفون، مک و گوگل استفاده می‌کنم و این کار حریم خصوصی من را به خطر انداخته است.

تا حدود یک ماه دیگر می‌فهمیم که آیا Duval در کسب بودجه لازم برای ساخت سیستم عامل خود موفق بوده یا خیر؟ در حال حاضر هم می‌توانید سیستم عامل eelo را به صورت پیش نصب (pre-installed) درگوشی‌های میان رده‌ای چون Xiaomi Mi 5s با هزینه ۱۰۲۴ یورو (۱۲۱۴ دلار) تجربه کنید. این سیستم عامل در گوشی هوشمند پیشرفته‌ای مانند Xiaomi Mi Mix 2 هم با قیمت ۲،۰۴۸ یورو (۲۴۲۹ دلار آمریکا) در دسترس است.

اگر شما به دنبال یک سیستم عامل با قابلیت های اندروید و با قدرت حفظ حریم خصوصی بیشتر هستید، می‌توانید از پروژه eelo حمایت کنید برای این کار کافی است به این لینک مراجعه کنید.

عالی بود(0)جالب نیست!(0)