خانه / برند سازی / نقش نوآوری و فناوری در فضای استارتاپی
نقش نوآوری و فناوری در فضای استارتاپی
نقش-نوآوری-و-فناوری-در-فضای-استارتاپی
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 0,00 از 5)
Loading...

نقش نوآوری و فناوری در فضای استارتاپی

نوآوری و فناوری کلماتی هستند که این روزها در جوامع استارتاپی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید برخی از شما معنای فناوری یا نوآوری را به درستی بدانید و آن را به جا و مناسب استفاده کنید اما بسیاری از افراد معنای دقیق فناوری و نوآوری را نمی‌دانند.

گاهی اوقات نوآوری با اختراع و ابداع اشتباه گرفته می‌شود که در این مطلب قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم.

کلمه انگلیسی: Innovation

معادل فارسی: نوآوری

تعاریف مختلفی از نوآوری مطرح شده است. اما به طور ساده باید گفت ریشه این کلمه از دو کلمه نو + آور تشکیل شده است. به نظر می‌رسد یکی از برابر واژه‌های خوب فارسی است چرا که در اکثر تعاریف نوآوری نو بودن یک اصل اساسی و حیاتی است. به بیان ساده می‌توان گفت آوردن هر چیز نو برای فرد، گروه یا سازمان می‌تواند به عنوان نوآوری تعریف شود. در کنار این موضوع، خلاقیت می‌تواند راهگشای نوآوری باشد چرا که وجود خلاقیت موجب خواهد شد محصول، خدمات یا راهکار نو ایجاد گردد. نکته مهم دیگر اینکه نو بودن نسبی است و ممکن است چیزی برای فرد یا جامعه‌ای نو محسوب گردد در صورتی که در جامعه دیگر از آن استفاده شده باشد. به هر حال برای اینکه یک جمع بندی از تعاریف مختلف داشته باشیم نوآوری را این‌گونه تعریف می‌کنیم:

به کارگیری خلاقیت و امکانات جهت خلق محصول یا خدمات جدید جهت استفاده فرد، گروه یا سازمان.

برای نوآوری مثال‌های گوناگونی وجود دارد اما یکی از ملموس‌ترین مثال‌ها پنل‌های خورشیدی هستند. روش‌های مختلفی جهت تولید برق در جهان وجود دارد که هر کدام ممکن است در زمان خود به عنوان یک نوآوری بشری مطرح شده باشند اما این روزها پنل‌های خورشیدی یک نوآوری محسوب می‌شوند چرا که تا پیش از خلق این روش برق با استفاده از توربین‌های بادی و آبی و یا ابزارها و روش‌های دیگر تولید می‌شد. اما امروز با استفاده از یک نوآوری انسان توانسته است از انرژی خورشید برق تولید کند. همانطور که گفته شد نوآوری‌ها خلق محصول یا خدمات جدید هستند. امروز پنل خورشیدی یک نوآوری محسوب می‌شود ولی تحقیقات جدید بر روی روش‌های نو همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود در برخی کشورها از انرژی حاصل از اصطحکاک چرخ ماشین با جاده جهت تولید برق استفاده می‌شود. می‌توان گفت نوآوری مرز خاصی ندارد و هر گاه ممکن است محصول یا خدمات جدیدی خلق و ارائه شود.

کلمه انگلیسی: Technology

معادل فارسی: فناوری

در مقابل نوآوری که به خلق محصول یا خدمات جدید منجر می‌شد، فناوری به کمک انسان‌ها جهت رفع مشکلات می‌پردازد. به طور کلی استفاده از فناوری موجب سادگی کارها شده است. کلمه فناوری نیز از دو کلمه فن + آور ساخته شده است. کلمه فن در فارسی به معنای آگاهی داشتن در مورد روش انجام کاری یا مهارت انجام کاری معنی شده است. فناوری یکی دیگر از برابر واژه‌های خوب فارسی است که به خوبی به معنای تکنولوژی اشاره می‌کند. با توجه به توضیحات ارائه شده تعریفی ساده از فناوری ارائه می‌کنیم:

دانشی درباره ابزارها، روش‌ها و فرایندها به جهت ایجاد مهارت لازم برای به کارگیری آن‌ها برای انجام کار یا ایجاد یک محصول یا سرویس.

مثال:

فناوری نانو یکی از مثال‌هایی است که امروزه بیش از دیگر فناوری‌ها مطرح است. این مثال خوبی است برای فناوری چرا که با توجه به تعریفی که از فناوری داشتیم هدف آن رفع یک مشکل از افراد است و خود آن مهارت انجام یک کار، یکی از مشکلاتی که در خیابان‌های شهری موجب بد شدن منظره شهر می‌شود نوشتن روی دیوارهای شهر توسط افراد مختلف است. فناوری نانو برای حل این مشکل پوششی را بر روی دیوار ایجاد می‌کند که آن را در مقابل نوشتن ایمن می‌سازد. نمونه دیگر مشکلی است که در آیینه بغل یا شیشه‌های ماشین در زمان بارندگی اتفاق می‌افتد و موجب کاهش دید راننده می‌شود که این مشکل نیز با استفاده از پوشش نانو بر روی آیینه و شیشه‌های اتومبیل حل شده است.

عالی بود(0)جالب نیست!(0)