خانه / آموزش سئو SEO / ۶ موردی که بیشتر مردم دربارۀ سئو نمی دانند
۶موردی-که-بیشتر-مردم-دربارۀ-سئو-نمی-دانند
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...

۶ موردی که بیشتر مردم دربارۀ سئو نمی دانند

سئو، رشته و موضوع پیچیده ای است. اجزای زیادی دارد که طی مرور زمان تغییر می کنند. علاوه بر این، گوگل هم دائماً الگوریتم خود را تغییر می دهد که باعث می شود رتبه بندی تغییر کند و به این ترتیب یک خواب راحت را از بازاریابان دیجیتال می گیرد.

به علاوه گوگل اغلب فن آوری های جدیدی منتشر می کند که برای رتبه بندی، راه های جایگزین ارائه می دهند. که این هم به نوبه خود زندگی سئو کاران را پیچیده تر می کند، چرا که باید مدام در حال یادگیری باشند تا بتوانند بهتر به مشتری هایشان خدمت کنند.

اطلاعات غلط بیشماری که در مورد راه های رتبه بندی یک صفحه در نتایج جستجوی ارگانیک وجود دارند را نیز به تمامی این موارد اضافه کنید.

در اینجا به ۶ موردی که بیشتر مردم دربارۀ سئو نمی دانند اشاره می کنیم:

  1.      بزرگ تر همیشه بهتر است، در بیشتر موارد، عبارات بزرگ

گوگل در برخی زمینه ها سایت های بزرگ تر را ترجیح می دهد.

اگر صاحب یک سایت تجاری هستید که شلوار جین مردانه می فروشد، اینطور نیست که با جستجوی عبارت “شلوار جین مردانه”، در صفحات نتایج موتور جستجو در رتبه بالا قرار بگیرید.

چرا؟ همین حالا عبارت ” شلوار جین مردانه” را جستجو کنید و ببینید چه سایتی در بالا قرار دارد.

حال اگر تبلیغاتی که حامی مالی دارند را نادیده بگیریم، با اسامی مثل Macy’s، Nordstrom، American Eagle، Levi و Kohl’s بر خواهید خورد. آیا فکر می کنید آنقدر از نظر سئو قدرت دارید که تمامی آن برند ها را از جایش بیرون کنید؟

حقیقت تلخ: نخیر ندارید.

وقتی نوبت به رتبه بندی برسد، گوگل برندهای شناخته شده تر را به برند های نوپا ترجیح می دهد. به این دلیل است که این غول جستجو می خواهد کاربرانش بهترین تجربه ممکن را داشته باشند.

پس این یعنی شرکت تازه تاسیسی که شلوار جین مردانه می فروشد باید امیدش را از دست بدهد؟ البته که نه.

اول از همه باید برای برند خودتان بهینه سازی کنید. این طوری به محض اینکه کمی شناخته تر شدید، مردم با جستجو کردن نام شما می توانند سایتتان را پیدا کنند.

همچنین می توانید تبلیغ کنید. این تبلیغات می توانند شما را در بالای صفحات نتایج جستجو قرار دهند، اما فراموش نکنید که تبلیغات پر هزینه هستند.

همچنین باید به دنبال کلمات کلیدی جایگزینی باشید که با استفاده از آنها بتوانید برند خود را ارتقا دهید. ممکن است با فرصت های طلایی روبرو شوید که حتی بزرگ ترین رقیبتان هم به آن توجهی نداشته است.

مثلاً شاید بتوانید شلوار های جین مردانه را در رنگ یا مدل های خاص تری ارائه کنید.

به این ترتیب سایت خود را برای عبارتی بهینه سازی کنید که شامل آن رنگ یا مدل می شوند.

  1.      وب سایت ها به بخش های مختلفی تقسیم شده اند

واقعیت این است که خود سایت رتبه بندی نمی شود، بلکه صفحات درون سایت رتبه بندی می شوند. رتبه بندی یک صفحه و یک سایت هیچ شباهتی به هم ندارند، مگر اینکه سایت شما فقط یک landing page داشته باشد. ولی به احتمال زیاد سایت شما بخش های مختلفی دارد، مثل صفحه اصلی، صفحه ارتباط با ما، بلاگ، صفحه دسته بندی ها، جدول قیمت، سوالات متداول و بسیاری بخش های دیگر. مثلاً اگر نگاهی به وب سایت Levi’s بیندازید، می بینید که ساختاری دارند که به بخش هایی برای مردان، زنان، کودکان و غیره تشکیل شده است.

ارزش برخی از این بخش ها از بخش های دیگر بیشتر است. مثلا شاید نخواهید صفحه “ارتباط با ما” رتبه بگیرد. اما مسلما می خواهید که محتوای بلاگتان رتبه بگیرد. بر روی رتبه بندی صفحاتی تمرکز کنید که مشتری های احتمالی را از صفحات نتایج جستجو به سایت شما هدایت می کنند. سپس از روش های خودتان بهره ببرید تا اطلاعات تماس آنها را بگیرید و به فهرست ایمیل خود اضافه کنید.

  1.      شاید لازم باشد فقط تعداد کمی عبارت را رتبه بندی کنید

احتمالا فکر می کنید برای اینکه در سئو موفق باشید باید ده ها عبارتی که جستجو می شوند را در جایگاه های بالا رتبه بندی کنید. الزاماً لازم نیست چنین کاری بکنید.

اگر وب سایت کوچکی  دارید یا بازار هدفتان خیلی بزرگ نیست، می توانید فقط یکی دوتا عبارت را رتبه بندی کنید. مثلا اگر ” disc profiles” می فروشید، می توانید بیشترین درآمد خود را از طریق چند عبارت اصلی کسب کنید.

نکته اصلی در اینجا این است که برای برخی سایت ها باید چندین عبارت را رتبه بندی کنید ولی برای برخی سایت های دیگر می توانید با رتبه بندی کردن یکی دو تا عبارت اصلی، به درآمد خوبی برسید.

  1.      بازاریابی محتوا بسیار رقابتی است

احتمالا این جمله را شنیده اید که “محتوا بسیار حائز اهمیت است”. متاسفانه بقیه کسانی که در حرفه شما فعالیت می کنند نیز این جمله را شنیده اند.

این جاست که وقتی نوبت به بازاریابی داخلی (inbound marketing) می رسد، باید در راس کار خود باشید. در جستجوی کلمات کلیدی، میزان مناسبی زمان و هزینه سرمایه گذاری کنید، بهترین نویسنده ها را استخدام کنید، بلاگ خود را مدام به روز کنید و همه موانع را از سر راه بردارید تا عنوان های مجذوب کننده و محتوا های عالی تولید کنید.

من پیشنهاد می کنم از BuzzSumo و Moz Content کمک بگیرید. هر دوی آنها محتوای سایت شما را تحلیل می کنند، طرح اصلی آنها را کشف می کنند، محتوای جدیدی که تولید کرده اند را دنبال می کنند و به دنبال محبوب ترین محتواها می گردند. گزارش ها مفید و مفصلی هم ارائه می دهند.

به بازار رقابت خود نگاهی بیندازید – سپس صفحه بهتری برای سایت خود ایجاد کنید.

  1.      هر چه زودتر از فن آوری های جدید گوگل بهره ببرید، موفق تر خواهید بود (Early adoption pays off)

همانطور که دیده اید، گوگل به این معروف است که زود به زود فنی آوری های جدیدی را ارائه می کند. بعضی از این فن آوری ها به شما کمک می کنند که در صفحات نتایج جستجو، رتبه بگیرید.

به همین خاطر است که باید زود تر از هر کسی ار این فن آوری ها بهره ببرید.

تازه کار ها بهتر است به صفحات شتاب تلفن همراه (accelerated mobile pages (AMP) نگاهی بیندازند. که یک پروژه منبع باز (open-source) است که تحت حمایت گوگل بوده و باعث می شود صفحات وب در پلت فورم های موبایل خیلی سریع بار گذاری شوند. صفحات AMP می توانند در بالاترین قمست نتایج جستجوی تلفن همراه با فرمت carousel ظاهر شوند.

حال که صحبت از تلفن همراه شد، فراموش نکنید که سایتتان کاملا موبایل فرندلی باشد. موبایل فرندلی بودن یکی از فاکتور های رتبه بندی از نظر گوگل، برای نتایج جستجوی تلفن همراه است، پس اگر می خواهید سایتتان رتبه بگیرد، باید مخاطب های تلفن همراه را هم در نظر داشته باشید.

در نهایت خیلی سریع، به جای HTTP، بر روی وب ساییتان از HTTPS  استفاده کنید. با وجود اینکه گوگل در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که سایت های ایمن، رتبه بالاتری می گیرند، هنوز هم خیلی از سایت ها، سرسختانه از این تغییر سر باز می زنند. اگر می خواهید در این بازار رقابتی ، سری میان سر ها درآورید از HTTPS استفاده کنید.

در زمینه سئو شما باید اولین کسی باشید که از فن آوری ها جدید اطلاع پیدا می کنید. طرح ریزی، توسعه و اجرای فن آوری های جدید زمان می برد پس بهتر است به محض اینکه خبر فن آوری های جدید منتشر می شود با آنها همگام شوید.

  1.   راه های زیادی وجود دارد که می توانید از طریق آنها در نتایج گوگل دیده شوید

احتمالا فکر می کنید تنها راه رتبه گرفتن درگوگل این است که backlink درست کنید و از سئوی on-site بهره ببرید، تا صفحه تان تا جایی که امکان دارد در راس صفحه نتایج جستجو قرار بگیرد. با این حال راه های دیگری هم هستند که از طریق آنها می توانید در صفحات نتایج جستجو دیده شوید و بازدیدکننده به دست آورید.

مثلا اگر بتوانید به Google’s Knowledge Graph  الگوریتم گوگل راه پیدا کنید، برند شما می تواند جایگاه برجسته ای در راس صفحات نتایج جستجو، درکنار فهرست ارگانیک بدست بیاورد. ورود به Knowledge Graph دشوار است ولی وقتی وارد شدید، برنتان کلی ترقی خواهد کرد.

حتی می توانید  از structured data markup هم استفاده کنید که پیشرفتی بصری در فهرست بندی صفحات نتایج جستجو هستند. Structured data markup به کد وب سایت شما اضافه شده تا اطلاعات بیشتری در مورد محتوای سایتتان در اختیار گوگل قرار دهد.

اگر همین حالا عبارت “بهترین دستور پخت پن کیک” را جستجو کنید، نتایجی را می بینید که به شکل ستاره هستند. حتی میزان کالری را هم می بینید. به اینها rich snippets می گویند. و باعث می شوند فهرست بندی ها در صفحات نتایج جستجو برجسته و عالی باشند.

ضمناً، خواهید دید که یک پاسخ مستقیم در بالای بسیاری از صفحات نتایج موتور جستجو قرار دارد. این هم یک راه دیگر برای دیده شدن در جستجو است: سایت خود را به صورت مرجع درآورید و محتوایی تولید کنید که گوگل آن را پاسخی سریع به سوال کاربر در نظر بگیرد.

اگر کارتان ساختمان سازی به صورت سنتی است، می توانید از طریق local 3-pack رتبه بگیرید. اگر نام شهر تان را به همراه کلمه “لوله کش” جستجو کنید، یک نقشه را در زیر تبلیغات بالای صفحه خواهید دید. درست زیر آن نقشه، سه فهرست مربوط به منطقه تان وجود خواهد داشت.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اگر ناشران  با به کار بردن AMP ، بتوانند در راس صفحات نتایج جستجو قرار بگیرند، می توانند رتبه نیز بگیرند.

نکته اصلی این است که راه های زیادی برای پیروزی وجود دارد.

عالی بود(7)جالب نیست!(0)