خانه / اخبار / بهترین زبان‌ های برنامه نویسی برای یادگیری درسال ۲۰۱۸
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 0,00 از 5)
Loading...

بهترین زبان‌ های برنامه نویسی برای یادگیری درسال ۲۰۱۸

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای یادگیری در سال ۲۰۱۸، سکوی پرش کاربران به قله‌های فناوری خواهند بود. بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی لیستی برای هدف‌گذاری آینده است. برای برداشتن اولین گام در برنامه‌نویسی حرفه‌ای‌، باید بدانید که چه راه‌هایی برای رسیدن به مقصود دارید. انواع زبان‌های برنامه نویسی همین راه‌ها هستند. به یاد داشته باشید لزوماً بهترین راه‌ها٬ کوتاه‌ترین آن نیست.

برای موفقیت در دنیای بزرگ برنامه‌نویسی باید ابتدا زبان‌ها، پتانسیل، حوزه کاربرد، امنیت، کارایی و کاربردی بودن آن‌ها را بشناسید. باید بدانید که هر زبان به چه‌کاری می‌آید و چه توانایی‌هایی دارد؟ از این طریق است که می‌توانید آینده و جایگاه آن زبان را در صنعت IT پیش‌بینی کنید؛ چراکه آینده آن زبان می‌تواند آینده شما باشد.

فرض کنید از میان زبان‌های انسانی زبان چینی را یاد گرفتید. می‌توانید با بیش از یک میلیارد چینی‌زبان صحبت کنید. کمتر زبانی چنین پتانسیلی در خود دارد؟ ولی آیا شما با چینی‌ها، سروکار دارید؟ بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی هم به همین نحو از برترین‌ها قرار می‌گیرند. شاخص‌هایی وجود دارد که بدون تعصب، نشان می‌دهد یک‌زبان برنامه‌نویسی چرا و چگونه از دیگر زبان‌ها برتر است؟

لیست فنی برترین زبان‌های امروز دنیای فناوری اطلاعات، با بررسی دقیق و علمی جایگاه فعلی و سرنوشت آن‌ها در دنیای تکنولوژی، به شما کمک می‌کند تا اولین گام خود را درست و محکم بردارید.

زبان‌های چهار ستاره

زبان‌های برنامه‌نویسی شاخص‌هایی دارند که توانایی هرکدام از آن‌ها در این خصایص، جایگاه آن‌ها را در لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی تعیین می‌کند. این شاخص‌ها عبارت‌اند از:

 • سطح درآمد و حقوق برنامه‌نویس
 • گستره فرصت‌های شغلی و تقاضای کار
 • درصد رشد تقاضا و فرصت‌های شغلی در آینده
 • درصد یادگیری آسان و لذت‌بخش

 راهنمای سفر در دنیای بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

ما به سرزمین هر زبان سفر می‌کنیم تا اهداف اصلی از خلق آن را بشناسیم. قدرت‌ها و ضعف زبان‌های برنامه‌نویسی را بررسی می‌کنیم. ‌نگاهی به نمودارهای معتبر و مفید TIOBE و گزارش Octoverse گیت‌هاب می‌کنیم تا محبوبیت هر زبان در دنیای فناوری اطلاعات را بسنجیم. به نمودار جذاب حقوق و دستمزدهای سایت Indeed و StackOverflow مراجعه می‌کنیم و وضعیت درآمد زبان‌های برنامه‌نویسی را مقایسه می‌کنیم. با استفاده از ابزار Google Trends وضعیت تقاضای آن‌ها را طی بازه زمانی پنج سال گذشته بررسی می‌کنیم. قسمتی از شیوه کدنویسی زبان موردنظر را می‌بینیم تا باحال و هوای آن زبان، آشنا شویم.

در انتهای سفرمان به شما پیشنهاد می‌کنم، مطلب زبان‌های برنامه نویسی که آینده را تغییر خواهند داد نیز مطالعه کنید. زبان‌هایی که به سرعت بازار آینده برنامه‌نویسی را تسخیر می‌کنند و هدف گذاری برای یادگیری آنها یک سرمایه گذاری عاقلانه و پرسود است.

 سایت TIOBE و لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

سایت TIOBE

سایت TIOBE خط‌کش محبوبیت دنیای برنامه‌نویسی است. TIOBE درباره بهترین زبان برنامه‌نویسی یا زبان‌هایی که در بالای لیست پرشمارترین خطوط کدنویسی در دنیا قرار دارند، نیست. این سایت شاخص‌های باکیفیتی دارد و هرماه نتایج آن بروزرسانی می‌شود.

شاخص‌های رتبه‌بندی در این سایت بر اساس تعاریف زیر است:

 • تعداد مهندسان خبره و ماهر در سراسر جهان
 • دوره‌های آموزشی زبان برنامه‌نویسی
 • فروشندگان ثالث
 • موتورهای جستجو

گستردگی همکاری سایت جستجو مانند گوگل، بینگ، یاهو، ویکی‌پدیا، آمازون، یوتیوب و بایو اعتبار خاصی به این گزارش‌ها می‌دهد.

'گیت هاب

سایت GitHub و لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

GitHub باشگاه مبتنی بر وب برای توسعه پروژه‌های رایگان و تجاری است. با استفاده از سیستم کنترل گیت‌هاب برنامه‌نویسان از سراسر جهان می‌توانند باهم در ارتباط باشند و در مدیریت پروژه‌ها و توسعه آن‌ها مشارکت داشته باشند.

ایجاد وضعیت آنلاین و رصد روند تغییرات کدها در یک پروژه، به تیم برنامه‌نویس پروژه، قدرت هماهنگی و مدیریت بیشتری را می‌دهد، این همان مزیت گیت‌هاب است. مزیتی که باعث شده تا ۲۴ میلیون کاربر در ۶۷ میلیون مخزن با وسعت ۳۳۷ زبان برنامه‌نویسی در گیت‌هاب مشغول فعالیت باشند. این مجموعه عظیم گیت‌هاب را علاقه‌مند به ساخت گزارشی سالیانه به نام octoverse کرده است که موضوع آن محبوب‌ترین‌های زبان‌های برنامه‌نویسی است.

سایت Indeed و لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

محور فعالیت سایت Indeed استخدام و کاریابی است. این سایت در سال ۲۰۱۴ وارد عرصه کاریابی اینترنتی شد و هم‌اکنون در ۲۸ زبان و در بیش از ۶۰ کشور مشغول به فعالیت است. تعداد بازدیدکنندگان از این سایت در ماه به ۲۰۰ میلیون نفر می‌رسد و هرروز میلیون‌ها نفر در آن به جستجوی فرصت‌های شغلی و مطالعه روزمه افراد می‌پردازند.

سایت StackOverflow و لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

استک اور فلو

StackOverflow برای ایرانیان عزیز و به‌صورت خاص برای جامعه برنامه‌نویسی آن آشنا است. به‌جرات می‌توان گفت این سایت یک دایه مهربان برای توسعه‌دهندگان مبتدی است. در آن بیش از میلیون‌ها سؤال در رشته‌های مختلف برنامه‌نویسی مطرح‌شده که توسط دیگر برنامه‌نویسان برای آن‌ها، راه‌حل‌هایی مناسب و آموزنده بیان‌شده است. این سایت در ماه پذیرای بیش از ۵۰ میلیون کاربر است و شما باکمی مشغولیت در آن احساس غربت نخواهید کرد.

فعالیت در این سایت‌ها برای برنامه نویسان حرفه‌ای لزوماً و به‌صورت مستقیم، درآمدی ندارد؛ ولی درصد مشارکت برنامه‌نویسان و البته جواب‌های درست آن‌ها باعث خلق یک رزومه خودکار توسط سایت می‌شود. این رزومه‌ها و گزارش‌ها توسط جویندگان متخصصان برتر و کارآمد و محققان نیز، رصد می‌شود و موجب خلق فرصت‌های شغلی مناسبی خواهد شد. استک اورفلو نظرسنجی‌های معتبری درباره برنامه‌های کاربردی محبوب، عادت‌های کاری برنامه نویسان و غیره نیز ارائه می‌دهد.

۱. زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (Java Script)

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت طبق نتایج سایت StackOverflow با کسب ۶۵ درصد رأی محبوبیت کاربران، در جایگاه نخست ایستاده است.

جاوا اسکریپت زبان جذابی است که اغلب با جاوا اشتباه گرفته می‌شود. اقبال برنامه نویسان و رشد سریع این زبان در یک دهه گذشته بسیار جای تأمل دارد. قابلیت‌های این زبان باعث شده که به‌محض ورود شما به دنیای برنامه‌نویسی، با چند برنامه و نرم‌افزار یا صفحه وب روبه‌رو می‌شوید که با این زبان وظیفه خود را انجام می‌دهند.

جف اتوود Jeff Atwood معروف و محبوب دنیای برنامه‌نویسی و از بنیان‌گذاران سایت StackOverflow و Stack Exchange جمله جالبی را در مورد این زبان بیان کرده است:

هر برنامه‌ای که بتواند به شیوه جاوا اسکریپت نوشته شود، روزی به‌صورت جاوا اسکریپت نوشته خواهد شد.

حقیقتاً هم جاوا اسکریپت با روند رو به رشد فنی و افزایش محبوبیت خود، در سال‌های آینده نیز رقیب سرسختی برای دیگر زبان‌ها خواهد بود.

در میان سه زبان اول طراحی صفحات فرانت اند (FrontEnd) جاوا اسکریپت یک پای ثابت است. اگر جی‌کوئری (jQuery) را رقیبی برای جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آورید، باید بدانید، جی‌کوئری یک کتابخانه جاوا اسکریپتی است. فریمورک‌ها هم گویی صف‌کشیده‌اند تا با جاوا اسکریپت کار کنند. از Angular، React،Ember،Backbone گرفته تا دیگران که درراه‌اند. شما در فرانت‌ اند با جاوا اسکریپت هستید در بکند (Backend) نیز به لطف فریمورک Node.js به‌صورت در لحظه و از سمت سرور با جاوا اسکرپیت، جویای احوال کلاینت‌ها هستید.

طبق نتایج آماری StackOverflow و به زبان ریاضی ۷۵ درصد فریمورک‌های محبوب در سال ۲۰۱۷ بر پایه جاوا اسکریپت بودند. تصور کنید کسانی که به زبان جاوا اسکریپت مسلط هستند، برای انتخاب فریمورک مناسب چقدر باید نگران باشند؟

اگر می‌خواهید برنامه شکوهمند و جذاب خود را به شیوه وب تعاملی بسازید و در لحظه کاربران کلاینت را از مزایای برنامه خود بهره‌مند کنید، جاوا اسکریپت می‌تواند انتخاب اول شما باشد. این را هم به یاد داشته باشید که جاوا اسکریپت دو همراه دوست‌داشتنی بانام‌های HTML و CSS هم دارد. این سه تفنگدار تیم قدرتمندی را باهم تشکیل می‌دهند و در مأموریت طراحی صفحات وب یکه‌تازی می‌کنند.

در عرصه برنامه‌های گوشی‌های همراه که امروز بازار داغی دارد، جاوا اسکریپت حامیان خوبی دارد. شما با ابزار Apache Cordova می‌توانید وارد برنامه چند سکویی (Cross Platform) شوید که مبتنی بر HTML 5 هستند. اپلیکیشن‌های زیبایی بسازید که به همت سه تفنگدار طراحی می‌شوند و جاوا اسکریپت نقش محوری در آن‌ها دارد. با ابزار React Native و قدرت جاوا اسکریپت پا را از این فراتر بگذارید و با زیرساخت‌های native گوشی‌های همراه ارتباط برقرار کنید تا اپلیکیشن‌های مفید و قدرتمندی روانه بازار کنید.

زمانی هم که بخواهید وارد حوزه ساخت برنامه‌های بازی یا حتی دسکتاپی شوید فریم‌ورک Electron در کنار شماست. به‌راحتی می‌توانید برنامه‌هایی چند سکویی را با JavaScript برای انواع سیستم‌عامل‌ها بسازید.

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

جمع‌بندی جاوا اسکریپت از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

بدون شک جاوا اسکریپت از درصد محبوبیت بالایی چه در زمان ما و چه در آینده برخوردار است. رقابت در رنک‌های بالای حقوق و دستمزد مابین زبان‌های برنامه‌نویسی، مخصوصاً برای زبان‌های تازه‌وارد بسیار سخت است. همان‌طور که گفته شد، تنها محبوبیت یک‌زبان باعث نمی‌شود که حقوق و درآمد فوق‌العاده نصیب برنامه نویسان شود.

محبوبیت زبان برنامه نویسی در گوگل ترند

وضعیت محبوبیت جاوا اسکریپت در پنج سال گذشته

 نمونه کدنویسی در زبان جاوا اسکریپت

document.addEventListener("DOMContentLoaded", function(event) {
 var e = document.getElementById("myForm");
 var msg = "";

 // Wait for user to click the button
 e.addEventListener("change", function () {
  var myColor = this.color.value;

  if (myColor == "Blue") {
   msg = "Just like the sky!";
  } else if (myColor == "Red") {
   msg = "Quite daring!";
  } else if (myColor == "Green") {
   msg = "Like... grass?";
  }  

  // Output message
  document.getElementById("msg").innerHTML = msg;
 }, false);
});

۲. زبان‌ برنامه‌نویسی سویفت (Swift)

سویفت

Swift در لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی قرار دارد. وقتی اپل در سال ۲۰۱۴ این زبان را عرضه می‌کرد هدفش توسعه برنامه‌های native برای ios یا macOS به‌دور از دردسرهای پیچیده ساخت و تست بود.

درحالی‌که این زبان دوران رشد خود را طی می‌کند ولی چون قابلیت همراهی زبان Objective-C و حتی زبان C را در خود دارد، جای پای محکمی را برای خود در برنامه‌نویسی سیستم‌عامل‌های iOS یا macOS بازکرده‌ است. بعد از یک سال از ساخت، Swift توانست در میان توسعه‌دهندگان رتبه یک را از نظر محبوبیت، از آن خود کند. در سال ۲۰۱۷ نیز با رتبه چهارم هنوز در میان پنج زبان محبوب دنیا جا خوش کرده است. یکی از نکات موفقیت Swift شیوه کد‌نویسی آن است. برخلاف Objective-C و شیوه کدنویسی خاص آن، در سویفت کدنویسی شیوهای مشابه با زبان‌های همچون C یا java دارد. به همین دلیل شما و دیگر توسعه‌دهندگان نیز می‌توانید فرصت استفاده از Swift را داشته باشید،‌ چه‌بسا که به این زبان مهاجرت هم کردید.

برای استفاده از Swift اگر به سیستم‌عامل مکینتاش دسترسی ندارید کمی دچار صرف هزینه خواهید شد. شاید راه مناسب‌تر استفاده از ماشین مجازی virtual box و نصب ادیتور xcode به روی ویندوز است. روال سختی ندارد؛ ولی شاید نیاز به آزمون‌وخطا داشته باشید. درهرصورت اگر عزم جزم کرده‌اید برای آیفون برنامه‌نویسی کنید، می‌توان گفت که هزینه‌های شما با موفقیت‌های شما جبران خواهد شد. در بازار اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند، درآمد برنامه‌های iOS از برنامه‌های اندروید بیشتر است. البته خبرهایی هم در راه است که Swift محبوب را، در آینده نزدیک می‌شود در ویندوز نیز، ملاقات کرد.

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

جمع‌بندی تحلیل سویفت از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

سویفت با ظهور خود باعث جلب علاقه و توجه توسعه‌دهندگان بیشتری به سیستم‌عامل‌های iOS و macOS شد. این علاقه امروز به عشق تبدیل‌شده تا حدی که تقاضاهای زیادی برای اجرای سویفت در سیستم‌عامل‌های همچون ویندوز از سراسر جهان به گوش می‌رسد. این نویدی برای آینده بهتر برای سویفت و توسعه‌دهندگان سویفت است.

محبوبیت زبان برنامه نویسی در گوگل ترند

وضعیت محبوبیت سویفت طی پنج سال گذشته

نمونه کدنویسی در زبان سویفت


import UIKit
class ViewController: UIViewController {
  override func viewDidLoad() {
    super.viewDidLoad()

    self.navigationController!.navigationBar.barTintColor = UIColor.yellow    
    self.navigationController!.navigationBar.titleTextAttributes = [NSForegroundColorAttributeName: UIColor.black]

    let navBgImage:UIImage = UIImage(named: "bg_blog_navbar_reduced.jpg")!
    self.navigationController!.navigationBar.setBackgroundImage(navBgImage, for: .default)
  }

  override func didReceiveMemoryWarning() {
    super.didReceiveMemoryWarning()
  }
}

۳. زبان‌ برنامه‌نویسی پایتون (Python)

پایتون

این آمار دنیای برنامه‌نویسی تقریباً به همه‌جا، در صنعت فناوری اطلاعات سرک کشیده است و البته در خیلی از کمپانی‌های بزرگ هم خوب چنبره زده است. هدف شما چه ساخت برنامه‌های کاربردی وب، ساخت برنامه‌های دسکتاپ، مدیریت سرورهای شبکه، حضور در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (Machine learning)، اشتراک‌گذاری با ابزار رسانه باشد فرقی نمی‌کند، با پایتون عهد اخوت ببندید. به‌جرات می‌توان گفت در دیگر عرصه‌های برنامه‌نویسی هم Python یار و همراه شما خواهد بود.

شرکت‌های بزرگی از گوگل و ناسا گرفته تا شرکت‌های انیمیشن‌سازی و غیره پایتون را مورداستفاده قرار می‌دهند. اینجاست که نتیجه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی گیدو ون رسوم Guido van Rossum مرد هلندی خالق پایتون، تجلی پیدا می‌کند. اهدافی که پایتون را به این جایگاه رسانده است، عبارت‌اند از:

 1. پایتون نه‌تنها باید آسان و از نظر بصری ساده و به‌دور از سمبل‌ها و نشانه‌های رایج زبان‌های دیگر باشد؛ بلکه باید هم‌تراز رقبایش قوی و قدرتمند نیز باشد.
 2. پایتون اپن‌سورس باقی می‌ماند تا هر فردی بتواند در توسعه آن شریک شود.
 3. کدنویسی پایتون باید همچون زبان انگلیسی ساده و قابل‌درک باشد.
 4. برای کارهای روزمره اولین گزینه باشد و زمان برنامه‌نویسی را کاهش دهد.

این شیوه مدیریت و هدف‌گذاری گیدو ون رسوم، علاوه بر موفقیت پایتون، لقب دیکتاتور خیرخواه جاویدان (Benevolent dictator for life) را نیز برایش به همراه داشته است. فریم‌ورک‌هایی مانند Django و Flask مبتنی بر پایتون که در توسعه وب و اپلیکیشن‌های تحت وب فعال هستند، هم بسیار محبوب و شناخته‌شده هستند. در زمینهٔ هوش مصنوعی و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات مخصوصاً طبقه‌بندی داده‌ها، از کتابخانه‌های برنامه‌نویسی Panda و Scikit Learn که بر پایه زبان برنامه‌نویسی پایتون هستند، نباید غافل شد.

با گسترش حوزه فعالیت پایتون، مسیرهای شغلی هم متفاوت خواهد بود. از یک‌سو فرصت‌های زیادی در اختیار شما می‌گذارد و از سوی دیگر در محیط‌های گاه متفاوت، باید به دنبال آینده شغلی خود باشید. یک مطلب مسلم این است که پایتون برای توسعه‌دهندگان مبتدی یک فرصت ایده‌آل است؛ چراکه زبان سطح بالایی به شمار می‌رود و خواندن و درک آن، آسان است.

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

جمع‌بندی تحلیل زبان پایتون از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

پایتون انتخاب مناسبی برای حرفه‌ای‌ها، آماتورها، علاقه‌مندان و حتی کودکان است. بهترین گام برای شروع و سریع‌ترین گام برای جذب در بازار کار و بزرگ‌ترین گام برای رسیدن به موفقیت شغلی است. پایتون نیاز به تبلیغ ندارد نمودارها به قدرت این زبان سطح بالا معترف‌اند.

محبوبیت زبان برنامه نویسی در گوگل ترند

وضعیت محبوبیت پایتون طی پنج سال گذشته

نمونه کدنویسی در زبان پایتون


import itertools

def iter_primes():
   # an iterator of all numbers between 2 and +infinity
   numbers = itertools.count(2)

   # generate primes forever
   while True:
     # get the first number from the iterator (always a prime)
     prime = numbers.next()
     yield prime

     # this code iteratively builds up a chain of
     # filters...slightly tricky, but ponder it a bit
     numbers = itertools.ifilter(prime.__rmod__, numbers)

for p in iter_primes():
  if p > 1000:
    break
print p

۴. زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا (Java)

جاوا

در محبوبیت جاوا نمی‎توان شک کرد. در لیست ۵۰۰ شرکت برتر جهان که نشریه معتبر و مطرح تجارت آمریکا به نام فرچون Fortune هرساله تهیه می‌کند، مشتریان جاوا را به‌وضوح می‌توان پیدا کرد. ۹۰ درصد شرکت‌های لیست فرچون، مفهوم شعار معروف جاوا یک‌بار بنویسید، همه‌جا اجرا کنید؛ را تجربه کردند و از جاوا استفاده می‌کنند. یادگرفتن و تسلط بر جاوا علاوه بر فرصت‌های شغلی بسیار عالی در همه جای جهان، به شما فرصت آشنایی با ماشین مجازی معروف جاوا JVM را می‌دهد. کار کردن با این ماشین یعنی شما یک توسعه‌دهنده قدرتمند چند سکویی هستید.

جاوا زبانی است که هنگامی‌که تصمیم می‌گیرید توسعه‌دهنده بک‌اند شوید یا مدیریت big data را انجام دهید یا برای گوشی‌های اندروید برنامه‌نویسی کنید،‌ به کار شما می‌آید. حوزه کار جاوا بسیار گسترده است. فرض کنید از یک سیستم کامپیوتری توکار استفاده می‌کنید. منظور رایانه شما نیست؛ بلکه سیستم‌های میکروپروسسوری است که به‌طور روزمره با آن سروکار دارید. از آن‌هایی که در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها هستند تا درون‌گوشی همراه یا حتی ماوس شما و هزاران جای دیگر. با جاوا می‌توانید برای این قبیل سیستم‌های جاسازی‌شده درون سیستم‌های بزرگ‌تر که به Embedded System معروف هستند، برنامه‌نویسی کنید. با تکنولوژی رو به رشد میکروپروسسورها و استفاده آن در همه‌جا آیا برنامه نویسان جاوا دچار افت تقاضای کار می‌شوند؟

جاوا هم‌اکنون هم از مرسوم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است؛ اگرچه تا حدودی کند است، البته نسبت به زبان‌های کامپایلری؛ ولی جذابیت‌های جاوا به‌قدری است که نه در دهه آینده و نه حتی فراتر از آن هیچ جا نخواهد رفت و به فعالیت موفق خود ادامه می‌دهد.

با این گستره موقعیت و فرصت شغلی انتخاب جاوا، باوجود محبوبیت بیشتر زبان‌های دیگر، در لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی، کار خوبی است. شاید در ابتدا JAVA برای شما سخت و طاقت‌فرسا باشد ولی باگذشت زمان این سختی به لذت خوردن یک فنجان قهوه تبدیل می‌شود.

جمع‌بندی تحلیل زبان جاوا در لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

جاوا جایی برای صحبت نمی‌گذارد. جاوا قدرتمند، جذاب و پردرآمد است. با یادگیری جاوا در ایران به پروژه‌های بزرگ وارد می‌شوید و با درک JAVA به‌راحتی می‌توانید به زبان‌های دیگر هم سری بزنید و موفق باشید.

محبوبیت زبان برنامه نویسی در گوگل ترند

وضعیت محبوبیت جاوا در طی پنج سال گذشته

نمونه کدنویسی در زبان جاوا


public class StandardDeviation {
  public static void main(String[] args) {
    double[] numArray = { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 };
    double SD = calculateSD(numArray);

    System.out.format("Standard Deviation = %.6f", SD);
  }

  public static double calculateSD(double numArray[]) {
    double sum = 0.0, standardDeviation = 0.0;

    for(double num : numArray) {
      sum += num;
    }

    double mean = sum / 10;

    for(double num: numArray) {
      standardDeviation += Math.pow(num - mean, 2);
    }

    return Math.sqrt(standardDeviation / 10);
  }

۵. زبان‌ برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس (++C)

سی++

چه کسی این زبان کارآمد و منعطف را نمی‌شناسد. سی پلاس پلاس (++C) هنوز هم محبوب است و از سرتاسر جهان متقاضی دارد. باوجوداینکه از سال حضور آن در ۱۹۸۵ تابه‌حال چند دهه از عمر این زبان سطح میانی گذشته است، ولی به خاطر اطمینان از عملکرد درست و گستره کاربرد آن، هنوز هم در میان زبان‌های تجاری مطرح و برتر خوش می‌درخشد.

زبان سی++ شهرت خود را مدیون موفقیت در کارزارهای بزرگ در شرکت‌های مانند مایکروسافت، اوراکل، پی‌پال و ادوبی است. برای یک‌زبان سطح میانی رزومه بسیار خوبی است، زبانی که همانند تجربه یادگیری یک خودروی دو دیفرانسیل به شما جرات می‌دهد تا هر جا، زبان‌های دیگر برنامه‌نویسی چه سطح بالا و چه سطح پایین حرکت می‌کنند، به حرکت بپردازید. شاید بخواهید یک برنامه دسکتاپ با کارایی بالا بسازید یا برای مدیریت حافظه سخت‌افزار کدنویسی کنید، پیشنهاد ما به شما سی++ است.

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

جمع‌بندی تحلیل زبان سی++ از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

سی++ با گذر زمان عرصه را به‌دیگر زبان‌ها واگذار نکرده است و می‌توان گفت هر جا زبان دیگری درمانده می‌شود زبان سی++ راه را ادامه می‌دهد. اگر این زبان را انتخاب کنید از حقوق و دستمزد آن پشیمان نخواهید شد.

محبوبیت زبان برنامه نویسی در گوگل ترند

 وضعیت محبوبیت سی++ در طی پنج سال گذشته

نمونه کدنویسی در زبان سی++ از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی



main()
{
int n,m,i;
float f1=1,f2=1;
cout<<"In Barname Javabe Taghsiam (A!+B!)/(A!*B!) Ra Baraye Shoma Hesab Mikonad"<<endl;
cout<<"Lotfan Adade Avval Ra vared Konid"<<endl;
cin>>n;
cout<<"Lotfan Adade Dovvom Ra vared Konid"<<endl;
cin>>m;
for(i=1;i<=n;i++)
f1=f1*i;
for(i=1;i<=m;i++)
{
f2=f2*i;
}
cout<<"javabe"<<"("<<f1<<"+"<<f2<<")"<<"taghsim bar"<<"("<<f1<<"*"<<f2<<")"<<"mishavad"<<(f1+f2)/(f1*f2);
}

۶. زبان‌ برنامه‌نویسی روبی (Ruby)

روبی

یاقوت زیبای دنیای برنامه‌نویسی که در سال ۱۹۹۳ به دنیا معرفی شد، حالا از محبوب‌ترین زبان‌ها در نزد توسعه‌دهندگان است. همان‌طور که ماتسوموتو خالق ژاپنی آن به دوستی‌ و مرام آن علاقه‌مند بود شعار روبی نیز، بهترین دوست برنامه‌نویس (a programmer’s best friend)، انتخاب شد.

ماتسموتو هدف‌گذاری کرده بود که روند توسعه روبی مابین دو قطب، سادگی در نگارش و قدرتمند در کارایی حرکت کند. همین توجه به نگارش تمیز و کدنویسی روان گاهی روبی را در سرعت، از دیگر نامزدان لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی، عقب می‌اندازد ولی باعث بهره‌وری شما هم در کدنویسی می‌شود که خود نوعی جبران مافات است.

کدنویسی ساده و روان یا به قولی ساختن زبان برنامه‌نویسی شبه محاوره‌ای، یک مزیت فوق‌العاده برای پیشرفت و گسترش یک‌زبان برنامه‌نویسی است. اگر کمی انگلیسی بدانید، در زبان‌هایی مانند پایتون و روبی خیلی سریع‌تر نتیجه می‌گیرید. همین مزیت باعث می‌شود که Ruby هم جزو بهترین انتخاب‌ها برای شروع کار برنامه‌نویسان مبتدی باشد؛ چراکه پیشرفت سریع و لذت از کد‌نویسی، شربت ویتامین کدنویسان، در حل مسائل برنامه‌نویسی است.

عموماً روبی با روبی آن ریلیز اشتباه گرفته می‌شود. ریلیز یک فریمورک بسیار محبوب است که به‌منظور طراحی وب ساخته‌شده است. فریم‌ورک قدرتمند مبتنی بر زبان محبوب روبی که به کارها سرعت قابل‌توجهی می‌دهد و باعث می‌شود انتخاب مناسبی برای استارت‌آپ‌ها هم باشد.

به‌جرات می‌توان گفت شغل برنامه‌نویسی با روبی و روبی آن ریلیز به کاری مفرح تبدیل می‌شود؛ ولی گستره فعالیت روبی همانند دیگر زبان‌های این لیست چندان وسیع نیست. این نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید؛ مگر اینکه برای شما گستره فعالیت در دیگر رشته‌های کاری در درجه پایین‌تری از اهمیت باشد.

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

شاخص محبوبیت زبان برنامه‌نویسی در TIOBE

جمع‌بندی تحلیل زبان روبی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

روبی در رشته کاری خود که توسعه وب است، یک‌زبان حرفه‌ای به شمار می‌رود. کار کردن با آن لذت‌بخش است و فیش پرداخت حقوق آخر ماه، شما را خوشحال‌تر هم می‌کند؛ ولی فرصت‌های شغلی آن مانند دیگر زبان‌های محبوب لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی گسترده نیست.

محبوبیت زبان برنامه نویسی در گوگل ترند

 وضعیت محبوبیت روبی طی پنج سال گذشته

نمونه کدنویسی در زبان روبی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی


Node = Struct.new("Node", :parent, :coin, :total, :starting_coin)

def make_change(amount, coinage = [25, 10, 5, 1])
 root = Node.new(nil, nil, 0, 0) 
 found_totals = { 0 => root }   
 queue = [root]          

 catch(:found) do
  until queue.empty?
   node = queue.shift
   node.starting_coin.upto(coinage.size - 1) do |index|
    coin = coinage[index]
    new_total = node.total + coin
    next if new_total > amount || found_totals[new_total]

    new_node = Node.new(node, coin, new_total, index)
    found_totals[new_total] = new_node
    throw :found if new_total == amount
    queue << new_node
   end
  end
 end

 return nil if found_totals[amount].nil? 

 result = []
 cursor = found_totals[amount]
 until cursor.coin.nil?
  result << cursor.coin
  cursor = cursor.parent
 end
 result.reverse! 
end

لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی راهنمایی بود که برای ساخت آینده حرفه‌ای شما تا جایگاه ویژه خود را در صنعت فناوری اطلاعات به دست بیاورید. زبان‌های کمتر شناخته شده ولی بسیار قدرتمندی در راهند که در بازار جهانی برنامه‌نویسی جایگاه مهمی خواهند داشت. وضعیت آنها را هم مطالعه کنید تا با شناخت کامل، تصمیم‌گیری موفق داشته باشید. نکته مهم این است که به دنبال آموزش‌های زبان دلخواه خود بروید، خود را به چالش بکشید و از همین امروز اولین گام را برای ساختن آینده رؤیایی خود محکم بردارید.

منبع : زومیت

عالی بود(0)جالب نیست!(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =