خانه / تبلیغات اینترنتی و بازاریابی / الگوریتم پنگوئن گوگل – Google Penguin Algorithm
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 0,00 از 5)
Loading...

الگوریتم پنگوئن گوگل – Google Penguin Algorithm

پنگوئن گوگل ( Google Penguin ) الگوریتمی است که سال هاست در کنار ماست. در یک جمله، پنگوئن برای مقابله با لینک های اسپمی ساخته شده است و در راستای هدف بزرگ گوگل یعنی کیفیت سایت های رتبه های بالا در جستجو های گوگل قرار دارد.

آخرین نسخه از این الگوریتم یعنی ۴٫۰ در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶ شروع به کار کرد و نسبت به نسخه های قبلی دارای تغییرات خوبی است. در این پست قصد داریم ابتدا به ویژگی های کلیدی این الگوریتم مبارزه با اسپم و بک لینک های بی کیفیت بپردازیم و سپس تغییرات آن را در نسخه جدید بیان کنیم. همچنین پیشنهاداتی به سایت ها و وبمستر ها می دهیم که جهت حفظ سئو چگونه از پنالتی الگوریتم پنگوئن در امان بمانند. با ما همراه باشید.

روند تغییر و پیشرفت الگوریتم پنگوئن از ابتدا تا امروز

پنگوئن ۱٫۰ تا ۳٫۰

زمان بر بودن اعمال اثر تغییرات در لینک ها: ماه ها زمان هدر میرفت

عملکرد در لحظه الگوریتم پنگوئن

در سال های گذشته، این الگوریتم به این گونه عمل میکرد که هر چند ماه یک بار داده های زیادی را جمع آوری می کرد و نتایج آن ها را بعد از مدتی اعمال می کرد.

به طور مثال اگر سایتی هیچ لینکی نداشت یا برعکس دارای تعداد زیادی لینک اسپمی ( یا حتی با کیفیت ) بود، باید مدت ها صبر می کرد که لینک ها بعد از پیدا شدن توسط گوگل، در رتبه بندی سایت مذکور اعمال اثر کنند و سایت با توجه به کیفیت لینک هایش، در نتایج بالا یا پایین تر برود یا حتی پنالتی شود !

نکته دردناک اینجا بود که اگر به طور مثال سایت شما در اثر وجود سرویس های بی کیفیت سئو، پنالتی شده بود، باید مدت ها بلکه ماه ها صبر میث کردید تا اگر آن عوامل مخرب را به درستی شناسایی و حذف کرده بودید، از پنالتی خارج شوید. و جالب تر و دردناک تر اینجاست که اگر آن عوامل را به درستی شناسایی نکرده بودید، باید باز هم چند ماه دیگر منتظر می ماندید… مگر یک کسب و کار چقدر توانایی این را دارد که ویترین اصلی آن در اینترنت و موتور های جستجو از دسترس عموم خارج شود؟

اینکه یک بیزنس که سایتش توسط الگوریتم پنگوئن پنالتی شده، چطور می تواند حتی ۶ ماه یا بیشتر منتظر باشد تا اشتباهات یک آژانس یا فرد سئو کار پاک شوند و به نتایج بازگردند؟!

دامنه پنالتی الگوریتم پنگوئن

فرض کنید یک وبسایت برای چند مورد از ده ها صفحه ای که دارد، به صورت اسپمی و نادرست لینک سازی یا اقدام به خرید بک لینک می کرد. الگوریتم پنگوئن گوگل به این صورت نبود که تنها آن صفحات را جریمه و از نتایج حذف کند ! بلکه کل وبسایت خاطی از نتایج حذف می شد ! تک تک صفحاتش ! و این مورد علاوه بر ضرر مالی که متوجه مجموعه وبسایت مورد نظر می کرد، عمل تشخیص منبع پنالتی را هم بسیار سخت میکرد چرا که شاید آن سایت دارای هزاران لینک برای صفحات مختلف بوده باشد که حتی شاید مالکان آن از خیلی از وجود این لینک های اسپمی بی اطلاع باشند.

نیاز به بازبینی مجدد وبسایت توسط گوگل

اگر در گذشته سایتی توسط گوگل پنالتی میشد باید بعد از پیدا کردن منبع و دلیل یا دلایل پنالتی، اقدامات دیگری را نیز انجام می داد. این اقدامات عبارت بودند از:

  1. Disavow کردن لینک های اسپمی و بد
  2. تلاش برای پاک کردن آن لینک ها
  3. اطلاع دادن به گوگل از اینکه لینک ها پاک شده اند ( یا نشده اند ) و می تواند سایت شما را مجدد بررسی کند.

در واقع قسمت سوم و اینکه این کار کاملا به صورت دستی و توسط مهندسین گوگل انجام می شد، دارای مشکلات و سختی ها و زمان بری خاص خودش بود.

حال فرض کنید که شما قادر به پاک کردن لینک ها نبودید و چه پروسه زمان بری می شد…

استفاده از داده های فایل های Disavow برای شناسایی سایت های اسپم

google disavow links - پاک کردن لینک ها

الگوریتم پنگوئن برای پاک کردن اثر لینک های اسپمی از نتایج جستجوها ساخته شده است. در طول زمان بسیار طولانی، وبسایت های زیادی به دلیل ساختن لینک های بی کیفیت، پولی و غیره پنالتی شدند. این سایت ها اقدام به ثبت سایت های بی کیفیتی که به هر نحوی لینکشان در آن ها وجود داشت در فایل های Disavow کردند و به همین صورت، گوگل به مرور زمان از طریق داده های متنوع کاربران و وبمستر های خودش، دیتابیس بزرگی از سایت هایی که اسپمی هستند جمع آوری کرد.

این کار در نسخه بعدی به الگوریتم پنگوئن کمک کرد تا “در لحظه” یا Real time سایت ها را بررسی کند و نه بعد از ماه ها…

پس مشکلات اینها هستند:

۱-      مورد اول بسیار کند پیش می رود و ماه ها زمان می خواهد تا تغییرات ترتیب اثر داده شوند.

۲-      پنگوئن تمام دامنه را پنالتی و جریمه میکرد؛ نه فقط صفحات بد و دارای لینک های اسپمی را.

۳-      نیاز به بررسی دستی و همچنین اینکه اگر آن لینک ها “ندانسته” ایجاد شده باشند و وبمستر از وجود آن ها بی اطلاع باشد یا حتی در ایجاد آن ها نقشی نداشته باشد.

۴-      سایت هایی به درست یا غلط به یک “لیست سیاه” وارد شده بودند و گوگل در واقع آن ها را ترد کرده بود.

اما گوگل در جدید ترین بروز رسانی این الگوریتم چه کرد؟ در ادامه بخوانید.

الگوریتم پنگوئن ۴٫۰

Google Penguin 4.0 - الگوریتم پنگوئن

همانگونه که در قبل گفته شد، این آپدیت در تاریخ Sep 28 2016 ارائه شد. بسیاری از نگرانی های بالا که در گذشته گریبان گیر وبمستر های محترم بود، امروز به نقطه مثبت این الگوریتم تبدیل شده اند.

زمان لازم برای ترتیب اثر تغییرات در لینک ها توسط پنگوئن

الگوریتم پنگوئن حالا دیگر در لحظه ( Real time ) عمل می کند. یعنی انتظار داشته باشید اگر لینک های بدی به شما شد، فردا پنالتی شده باشید و اگر عوامل اسپم در لینک ها را حذف کردید، به سرعت از پنالتی خارج شوید.

دامنه تاثیر گذاری پنگوئن ۴٫۰

اگر چند مورد از صفحات سایت شما دارای لینک های نامناسب یا اسپمی باشند و تعداد این صفحات نسبت به کل صفحات سایت شما عدد بزرگی نباشد ( یعنی مثلا سایت شما ۲ صفحه نباشد و ۱ صفحه از آن لینک های اسپمی داشته باشد )، می توانید انتظار داشته باشید که فقط همان صفحات ناچیز از نتایج حذف شوند.

نیاز به Disavow و بررسی مجدد

این مورد هنوز ۱۰۰ درصد تایید نشده و با توجه به بحث هایی که بین SEO ها و افراد “پابلیک” گوگل در فروم ها و پست های بلاگ ها وجود دارد، احتمالا دیگر نیاز نیست که فایل Disavow کاملی وجود داشته باشد و پروسه بررسی مجدد! مخصوصا این مورد زمانی معنی پیدا می کند که ممکن است شما از لینک ها بی خبر باشید یا اصلا نقشی در ایجاد آن ها نداشته بوده باشید.

روشی تازه برای پاک کردن اثر لینک های اسپمی در نتایج

پنگوئن ۴٫۰ این کار را نه به روش گفته شده در بالا؛ بلکه با “به حساب نیاوردن” لینک های اسپمی و بی کیفیت و به جای آن ارزش کم دادن به آن ها انجام می دهد و به جای آن ها سایر موارد که در رتبه های بعدی فاکتور های سئو هستند مانند درگیر کردن کاربر، کیفیت محتوا و غیره.

شروع به کار پنگوئن ۴٫۰

وقتی این الگوریتم شروع به کار کرد، در روز های اول تقریبا کسی متوجه آن نشد.

این موضوع کاملا صحه بر گفته های بالا می گذارد چرا که بیان شد پنگوئن ۴٫۰ دیگر در لحظه عمل می کند و قاعدتا بعد از Release شدن نیاز به زمان چند روزه داشته تا سایت های زیادی را بررسی ( Crawl ) کند و نتایج تغییر کنند.

چند روز بعد تغییرات زیاد و بالا و پایین رفتن های بی سابقه ای در نتایج دیده شد.

اما نگاه خوبی به این الگوریتم داشته باشید. اگر شما از آن دسته از سایت هایی هستید که کاملا تابع قوانین و خط قرمز های گوگل عمل کرده اید، احتمالا به زودی نتیجه کار خوب خودتان را خواهید دید و در نتایج به خوبی دیده خواهید شد. خوشبختانه این اتفاق خوب برای سایت استوری هم افتاد و در بسیاری نتایج که سایر سئو کاران با روش های کلاه سیاه و خاکستری رتبه بالاتری داشتند، به پایین رفتند و سایت استوری ورودی بی سابقه ای در تاریخ ۱ ماهه فعالیت خود از گوگل پیدا کرد.

اسپمی لینک سازی نکنیم و به جای مقابله با گوگل، همراه و هم مسیر با آن حرکت کنیم و بدانیم که گوگل خطاکاران را مجازات می کند. پس ما به عنوان سئو کارانی کلاه سفید، خوشحال و سربلند باشیم

عالی بود(0)جالب نیست!(0)

2 دیدگاه

  1. مطلب خوبی بود.
    تشکر

    عالی بود(1)جالب نیست!(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =