خانه / آموزش سئو SEO / هر آنچه باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدانید!
هر آنچه باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدانید!
تاثیر-ریدایرکت-۳۰۱-در-سئو
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رای, میانگین: 5,00 از 5)
Loading...

هر آنچه باید از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو بدانید!

در گذشتۀ دور، قواعد و قوانین ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ به شرح زیر بود:

 1. ریدایرکت ۳۰۱ موجب کاهش ۱۵ درصدی پیج رنک می‌شود. این موضوع را مت کاتز در سال ۲۰۱۳ تایید کرد. وی همچنین توضیح داد که چگونه ریدایرکت ۳۰۱ دقیقاً مانند لینک دادن از صفحه‌‌ای به صفحه‌ی دیگر از میزان پیج رنک می‌کاهد.
 2. ریدایرکت ۳۰۲ هیچ‌گونه رتبه‌ای را منتقل نمی‌کند. در حقیقت، ریدایرکت ۳۰۲ ریدایرکت موقت هستند. بنابراین، طبیعی است که موتورهای جستجو در قبال آن‌ها رفتار متفاوتی داشته باشند.
 3. تغییر پروتکل سایت (مهاجرت از HTTP به HTTPS) موجب از دست رفتن رتبه سایت می‌شود زیرا انجام این کار به معنای استفاده از تعداد زیادی ریدایرکت ۳۰۱ است.

نیازی نیست که نگران باشید. همان طور که گفتیم این قوانین ریدایرکت مربوط به گذشته هستند. با این حال، وجود چنین قوانینی در گذشته، موجب شده است هنوز هم افرادی که قصد تغییر آدرس URL صفحات سایت خود را دارند؛ بابت از دست رفتن رتبه وب سایت کمی نگران باشند.

نتیجه چه شده است؟ نتیجه آن شده است که ترسِ از دست دادن رتبه و ترافیک سایت باعث شده است که بسیاری از وب‌مسترها از آدرس‌های نامناسب برای سایت خود استفاده کنند یا از پروتکل HTTPS در سایت خود استفاده نکنند.

استفاده از HTTPS نه تنها به سایت شما ضرر نمی‌زند، بلکه برای سئوی سایت شما هم مفید است.

قوانین جدید ریدایرکت‌های ۳XX

احتمالاً گوگل به دلیل جنبه‌های منفی ریدایرکت که موجب عدم استفاده زیاد از این قابلیت می‌شد، اقدام به تغییر برخی قوانین مربوط به آن کرد:

 • در ماه فوریه، جان مولر مدیر ارشد گوگل، اعلام کرد که ریدایرکت های ۳۰۱ یا ۳۰۲ و مهاجرت از پروتکل HTTP به HTTPS، دیگر موجب از دست رفتن رتبه صفحات خواهد شد. ظاهراً گوگل با تغییر این قواعد سعی دارد تا مدیران وب‌سایت‌ها را به استفاده از پروتکل HTTPS تشویق کند.
 • Gary Illyes در مصاحبه با مجله SEO World توضیح داد: فرقی ندارد وب‌مسترها از چه ریدایرکتی استفاده می‌کنند، گوگل در نهایت PageRank را منتقل می‌کند.
 • همچنین، Gary Illyes در اواسط سال ۲۰۱۶ در توییتر خود اعلام کرد که دیگر در هنگام استفاده از ریدایرکت‌ها، PageRank سایت از دست نخواهد رفت.

با توجه به اینکه گوگل برای وب سایت‌هایی که از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنند رتبه بهتری در نظر می‌گیرد، این احتمال قوت بیشتری به خود گرفته است؛ اما آیا با وجود این تغییرات تمام نگرانی‌ها برطرف خواهد شد؟ در پاسخ باید گفت بله و خیر!

اگر کمی عاقلانه به ماجرا نگاه کنیم باید هنوز هم در استفاده از ریدایرکت ها محتاط باشیم زیرا بر اساس اعلام گوگل پس از اجرای این تغییرات، تنها رتبه صفحات کاهش نمی‌یابد. این در حالی است که هنوز مشخص نیست ریدایرکت صفحات وب‌سایت، چه تأثیراتی بر روی دیگر فاکتورهای سئو خواهد گذاشت.

دو نمودار زیر قواعد و شرایط قدیمی و جدید گوگل در رابطه با ریدایرکت ۳xx را نشان می‌دهد.

 

با توجه به قواعد جدید، بد نیست که به برخی ابهامات پاسخ دهیم تا درک روشن‌تری از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو داشته باشیم.

سؤال: آیا می‌توانیم بدون نگرانی از کاهش ترافیک از ریدایرکت ۳۰۱ برای انتقال هر آدرسی استفاده کنیم؟

پاسخ: خیر

با وجود اینکه گوگل دیگر صفحات را به دلیل ریدایرکت جریمه نمی‌کند و از رتبه آنها نمی‌کاهد، اما به یاد داشته باشید که PageRank تنها یکی از صدها سیگنالی است که گوگل به‌منظور رتبه‌بندی صفحات مورد استفاده قرار می‌دهد.

به‌طور ایده آل، اگر شما با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ یک صفحه را به صفحه مشابه انتقال دهید، به‌طوری که تنها URL تغییر کند، بر اساس تئوری جدید انتظار می‌رود که هیچ ترافیکی از وب‌سایت شما کاسته نشود؛ به عبارت دیگر، هر چه میزان تغییرات میان دو صفحه افزایش یابد، هنوز هم احتمال از دست رفتن ترافیک وجود دارد.

در نتیجه، چندان انتظار نداشته باشید که با ریدایرکت به صفحات نامربوط رتبه و ترافیک پیشین به‌طور کامل حفظ شود.

به گفته گلن گیب، بازاریاب دیجیتال با بیش از ۲۲ سال تجربه، گوگل با ریدایرکت به صفحات نامربوط، همانند Soft 404 رفتار می‌کند. به‌منظور اطلاع بیشتر، بد نیست بدانید که معمولاً وقتی صفحه‌ای را باز می‌کنید که وجود خارجی ندارد از سوی سرور کد وضعیت ۴۰۴ ارسال می‌شود. این کد به ربات موتور جستجو می‌گوید که صفحه مورد نظر وجود ندارد و در نتیجه، محتوای آن نباید ایندکس شود.

تا پیش از این، ارسال کد وضعیت (به جز ۴۰۴ یا ریدایرکت صفحاتی که وجود خارجی ندارد) برای ربات‌های گوگل مشکل‌ساز می‌شد زیرا در این حالت ربات گوگل، زمان خود را برای یافتن صفحه‌ای که وجود ندارد هدر می‌دهد و به‌ موجب آن، سایر لینک‌های وب‌سایت را دیرتر بررسی می‌کند. این حالت Soft 404 نام دارد و ظاهراً در شرایط جدید، ریدایرکت به صفحات غیرمرتبط تفاوتی با وضعیت Soft 404 ندارد.

سؤال: آیا استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ به‌جای ۳۰۱ ایمن‌تر است؟

پاسخ: باز هم خیر!

به عقیده بسیاری، تغییر رفتار گوگل در قبال ریدایرکت ۳۰۲ (ریدایرکت موقت) به دلیل اشتباه وب‌سایت‌ها در اجرای ریدایرکت‌های ۳۰۱ و ۳۰۲ به‌جای یکدیگر است که موجب بروز خساراتی به رتبه صفحات می‌شود.

با وجود آنکه می‌دانیم ریدایرکت ۳۰۲ پیج رنک صفحات را منتقل می‌کنید، با این حال هنوز ابهاماتی درباره ریدایرکت ۳۰۲ داریم:

 1. نخست آنکه ما هنوز به طور دقیق نمی‌دانیم که ریدایرکت‌های ۳۰۱ و ۳۰۲ به طور کامل شبیه به هم باشند. پیش از این، ریدایرکت ۳۰۲ تنها در صورت گذشت زمان قابل توجه، PageRank صفحات را انتقال می‌داد. در مقابل ریدایرکت ۳۰۱ ترافیک و رتبه صفحات را به سرعت به آدرس جدید منتقل می‌کرد. حال در شرایط جدید، ما دقیقاً نمی‌دانیم که گوگل چگونه ریدایرکت ۳۰۲ را انجام می‌دهد.
 2. ریدایرکت ۳۰۲ یک استاندارد وب است و گوگل، تنها بازیکن این میدان محسوب نمی‌شود. از گذشته تاکنون ریدایرکت ۳۰۲ به معنای تغییر مسیر موقت بوده است و سایر موتورهای جستجو نظیر Bing، Baidu و DuckDuckGo و حتی شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر در مقایسه با گوگل، نگاه متفاوتی به ریدایرکت ۳۰۲ دارند.

رند فیشکین، مدیر سایت MOZ، در سال ۲۰۱۶ طی یک رشته توییت به خوبی این قضیه را جمع‌بندی کرده است:

درست است که گوگل اعلام کرد ریدایرکت‌های ۳XX از این پس PageRank را منتقل می‌کنند، اما شما فرضیات مختلف را امتحان کنید. پیج رنک مهم‌ترین سیگنال رتبه‌بندی در گوگل نیست. درست است که اکنون ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ هر دو پیج رنک را منتقل می‌کنند، اما باز هم ممکن است که ترافیک شما کاهش یابد. بارها اتفاق افتاده است که گوگل اطلاعیه‌ای این چنینی را منتشر کرده که کاملاً با آنچه در عمل اتفاق می‌افتد متفاوت است.

سؤال: آیا با مهاجرت به پروتکل HTTPS تمام ترافیک وب سایت انتقال می‌یابد؟

پاسخ: احتمالاً

نکته‌ای که درباره انتقال سایت بر روی پروتکل HTTPS وجود دارد این است: فرآیندی کاملاً پیچیده دارند!

گوگل تمایل دارد تا تمامی وب‌سایت‌ها به پروتکل HTTPS مهاجرت کنند. به این منظور، آنها حتی رتبه‌های بهتری برای وب سایت‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند در نظر می‌گیرند تا مدیران وب‌سایت‌ها به انجام این تغییرات ترغیب شوند.

در گذشته وب‌مسترها به دلیل کاهش رتبه و ترافیک مجموع صفحات که ناشی از تعداد زیادی ریدایرکت ۳۰۱ بود، چندان تمایلی به تغییر پروتکل نداشتند. در نتیجه با توجه به اینکه گوگل دیگر برای ریدایرکت ۳۰۱ از رتبه و ترافیک صفحات نمی‌کاهد، به نظر می‌رسد که این مهاجرت خطری برای وب‌سایت نداشته باشد.

با این حال، باید بدانید که انتقال سایت بر روی پروتکل HTTPS امکان ریسک بالایی به همراه دارد. مطمئناً اعمال تغییرات در هر پروژه بزرگی، خطرات خاص خود را به دنبال دارد. بنابراین، بهتر است شما هم برای انتقال سایت خود بر روی پروتکل HTTPS، به دقت عمل کنید.

آیا قوانین جدید ریدایرکت ۳۰۱ واقعاً قابل اجراست؟

در حالی که مشخص نیست، گوگل دقیقاً در چه زمانی تغییرات جدید را اعمال کرده است، اما نتایج حاصل از تست‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که شرایط جدید واقعاً در حال اجرا هستند.

نزدیک به دو سال است که از تغییرات وب‌سایت Moz.com می‌گذرد. این تغییرات تنها به پروتکل HTTPS خلاصه نمی‌شود، بلکه دامنه‌ای کاملاً جدید را نیز شامل می‌شود. به‌جز URL ها، هر جنبه دیگر سایت نظیر عنوان صفحات، محتوا و تصاویر، مشابه و دست‌نخورده باقی مانده است. بر اساس معیارهای قدیمی ریدایرکت باید انتظار کاهش ۱۵ درصدی رتبه صفحات Moz.com را داشته باشیم، اما در تصویر زیر به‌خوبی مشاهده می‌کنید که چه اتفاقی برای ترافیک وب‌سایت MOZ رخ داده است.

 

همان طور که مشاهده می‌کنید با مهاجرت به پروتکل HTTPS مدیران سایت MOZ با افت ترافیک روبرو شدند، اما بلافاصله پس از آن، ترافیک وب‌سایت‌شان افزایش چشمگیری یافت. این موضوع احتمالاً به دلیل امتیازی است که گوگل به وب‌سایت‌هایی با پروتکل HTTPS می‌دهد.

هرچند به‌طور دقیق نمی‌توان تمامی این رشد را به این موضوع مرتبط دانست. در هر حال، اگرچه این نمودار کوچک راه مناسبی برای اثبات قاطعانه تغییرات حاصل از قوانین ریدایرکت ۳۰۱ (و سایر ریدایرکت‌های ۳XX) نیست، اما می‌تواند جنبه‌ای مثبت از تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو را نشان دهد.

نتیجه‌گیری

با وجود تغییرات مثبت اعمال شده از سوی گوگل بر ریدایرکت های ۳xx، همچنان نکاتی وجود دارد که در هنگام اجرایانواع ریدایرکت بهتر است آن‌ها را مد نظر داشته باشید:

 1. تمام ریدایرکت ها درصدی از ریسک را به همراه دارند.
 2. در حالی که در شیوه جدید، تمام ریدایرکت های ۳XX رتبه وب سایت را انتقال می‌دهند، از ریدایرکت ۳۰۱ همچنان به‌عنوان بهترین روش ریدایرکت دائمی یاد می‌شود (البته ممکن است همه مورتوهای جستجو، رفتار یکسانی نسبت به ریدایرکت ۳۰۱ نداشته باشند).
 3. به یاد داشته باشید که PageRank تنها یکی از فاکتورهای مورد نظر گوگل برای رتبه‌بندی صفحات وب‌سایت است.
 4. افزون بر این، به‌جز PageRank، تمام قوانین مربوط به ریدایرکت بدون تغییر باقی مانده است؛ بنابراین اگر به صفحه‌ای غیرمرتبط ریدایرکت دهید یا وب سایتی خریداری کنید و هزاران صفحه را به صفحه اصلی خود انتقال دهید، به احتمال زیاد نتایج دلخواه خود را کسب نخواهید کرد.
 5. بهترین حالت ریدایرکت، هنگامی است که به جز URL سایر قسمت‌های صفحه بدون تغییر باقی بمانند.
 6. به نظر می‌رسد که تغییر پروتکل به HTTPS در حال حاضر خطری برای PageRank ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است مسائل دیگری نظیر Crawling و Indexing بر ترافیک و رتبه‌بندی تأثیرات منفی داشته باشند. هرچند مسئولان گوگل اعلام کرده‌اند که در رتبه‌بندی وب سایت‌های که از پروتکل HTTPS استفاده کنند تأثیرات مثبتی را لحاظ خواهند کرد.
 7. تغییر URL برای رسیدن به اهداف سئو، شامل حذف برخی پارامترهای کوئری، بهبود ساختار ساب فولدرها، قراردادن کلمات کلیدی در URL و خوانا کردن URL برای انسان‌ها است. چنین تغییراتی اکنون از ریسک پایین برخوردار هستند. با این حال، بهتر است که شما همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید.

امیدوارم خواندن این مقاله برایتان مفید بوده باشد. در صورتی که درباره تاثیر ریدایرکت ۳۰۱ در سئو سوالی دارید می‌توانید از طریق قسمت دیدگاه‌ها آن را با ما در میان بگذارید

عالی بود(4)جالب نیست!(0)